Kto wygra wojnę? Duet polsko-amerykański czy rosyjsko-niemiecki?

Gaz w Świnoujściu

Do tej pory królował duet niemiecko-rosyjski, czyli gaz z rosyjskiego Gazpromu.

W tej chwili toczy się wojna o odrzucenie hegemonii rosyjsko-niemieckiej, na rzecz duetu polsko-amerykańskiego.

To Polska przy pomocy Amerykanów, może zachować pełną suwerenność dostaw gazu dla siebie, jak i dla innych państw Europy.

I tego obawia się Putin z Merkelową. Oni planują gazociąg Nord Stream II.

My opowiadamy się za budową rurociągu Baltic Pipe, czyli dostarczaniem gazu ze złóż norweskich i za terminalem LNG w Świnoujściu, czyli gaz amerykański i katarski.

Czy Donald Trump w lipcowej wizycie ostatecznie przypieczętuje duet polsko-amerykański?

Byłby to niesamowity krok w kierunku niezależności surowca i zmniejszenia wpływów rosyjsko-niemieckich.

Bardzo zręcznie opisał to Zbigniew Kuźmiuk:

—————–
1. Kilka dni temu Polska Agencja Prasowa opublikowała z pozoru nieistotną depeszę o wspólnym komunikacie wydanym przez szefa MSZ Niemiec Sigmara Gabriela i szefa MSZ Austrii Sebastiana Kurza.

Obydwaj ministrowie piszą między innymi „Dostawy energii do Europy są sprawą Europy, a nie Stanów Zjednoczonych Ameryki” i dalej „O tym kto i jak dostarcza nam energię, decydujemy my, zgodnie z zasadami otwartości i wolnorynkowej konkurencji” i wreszcie na koniec „nie wolno mieszać interesów w polityce zagranicznej z interesami gospodarczymi”.

2. Te fragmenty niemiecko – austriackiego ewidentnie odnoszą się z kolei do komunikatu wydanego przez naszego pełnomocnika ds. strategicznej infrastruktury gazowej, Piotra Naimskiego ministra w Kancelarii Premiera po jego rozmowach w USA w Departamencie Stanu, w Departamencie Energii i Biurze Bezpieczeństwa Narodowego.

Minister Naimski stwierdził, że mamy poparcie administracji amerykańskiej dla budowy gazociągu Balitic Pipe, a także, że amerykańscy producenci posiadają koncesje na eksport aż 180 mld m3 gazu i jest to ilość zbieżna z tą, którą UE kupuje rocznie od rosyjskiego Gazpromu.

To właśnie te stwierdzenia tak bardzo zaniepokoiły Berlin, że zdecydował się napominać USA, a także niejako przy okazji Polskę, że to Niemcy poprzez porozumienie z Rosjanami gwarantują gaz dla UE, a dopełnieniem tych gwarancji ma być planowany gazociąg Nord Stream 2.

3. Przypomnijmy tylko, że na początku czerwca do terminalu LNG w Świnoujściu wpłynął amerykański gazowiec, który przywiózł pierwszą dostawę skroplonego gazu do Polski co jest związane kontraktem podpisanym przez PGNiG na import gazu z tego kierunku.

Sukcesywnie do tego terminala przyjmowane są dostawy gazu LNG z tzw. kontraktu katarskiego, ale jednocześnie PGNiG zwiera umowy na tzw. dostawy spotowe (natychmiastowe, rozliczone po obecnie obowiązującej cenie), które obniżają średnią cenę oferowanego surowca.

Tego rodzaju działania PGNiG są prowadzone w związku z realizacją strategii, aby po roku 2022 ewentualnie nie podpisywać już długoterminowego kontraktu na dostawy gazu ziemnego z Rosji, a oprzeć się na wydobyciu gazu z własnych zasobów, imporcie z kierunku północnego i uzupełnieniu tych dostaw importem gazu skroplonego (negocjacje w tej sprawie rozpoczną się zapewne już w 2019 roku).

4. Z kolei w połowie czerwca premier Beata Szydło wraz z towarzyszącymi jej ministrami podczas wizyty w Kopenhadze byli gośćmi premiera Danii Larsa Rasmussena, rozmawiano głównie o budowa Baltic Pipe i sprzeciwie wobec Nord Stream 2.

Zapowiadając tę wizytę minister w MSZ Konrad Szymański stwierdził, że „Balitic Pipe może być kolejnym oknem na świat polskiego systemu gazowego”, a także, że „w ten sposób możemy realnie doprowadzić do zróżnicowania dostaw gazu, szczególnie nierosyjskiego gazu na nasz rynek a także rynki innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej”.

Dodał także, że „Polska i Dania oczekują od Unii zdecydowanie bardziej stanowczej postawy wobec projektów, które całkowicie nie wpisują się w działania, plany i deklaracje UE takie jak Nord Stream 2”.

5. Polska ma jasną strategię, chce oprzeć dostawy gazu o wydobycie krajowe, pełne wykorzystanie możliwości Gazoportu w Świnoujściu, a także po roku 2022 uzupełnić je dostawami z pól norweskich wspomnianego gazociągu Baltic Pipe.

Przypomnijmy, że Gazoport w Świnoujściu może przyjąć 5 mld 3 gazu rocznie (czyli już w tej chwili ponad 1/3 polskiego zapotrzebowania), a po rozbudowie nawet 7,5 mld m3, a Balitic Pipe o przepustowości 10 mld m3 da możliwość pełnego pokrycia polskiego zapotrzebowania na gaz.

W ten sposób skończy się wreszcie możliwość swoistego szantażu gazowego, jaka miała od lat wobec Polski Rosja i z którego skwapliwie korzystała w związku, z czym ciągle za dostawy gazu w ramach kontraktu z Rosją, płacimy najwyższe ceny spośród wszystkich europejskich krajów.

6. Prowadzone przez Polskę rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi o poparciu tego kraju dla gazociągu Baltic Pipe, a także o możliwości sprowadzania do UE dużych ilości amerykańskiego gazu skroplonego idą pod prąd niemiecko-rosyjskim interesom gazowym i wywołuje to coraz bardziej otwartą irytację w Berlinie.

Jeżeli podczas zbliżającej się wizyty Donalda Trumpa w Warszawie tego rodzaju gazowa polityka USA wobec Europy zostanie potwierdzona, to Niemców to ekonomicznie bardzo zaboli.

Źródło: telewizjarepublika.pl

 

Brzoza Robert RobertBrzoza.pl Polski Portal Informacyjny

Formularz z NeTeSFoto: https://www.polskielng.pl

Przeczytaj koniecznie:

3 Responses to “Kto wygra wojnę? Duet polsko-amerykański czy rosyjsko-niemiecki?”

  • Jan on 20 czerwca 2017

    Jedyną możliwością na pełne uniezależnienie się od dostaw nośników energii jest pozyskiwanie go z własnych źródeł np. Zgazowanie węgla przy okazji jest to sposób na utrzymaniu kopalni , zatródnienie górników i polepszenie sytuacji na Śląsku. Będą również możliwości eksportowe oraz wzrost konkurencyjności naszej gospodarki.

  • @gentura rzadzi on 25 czerwca 2017

    Juz w 2001r. bylem na spotkaniu na ktorym rozwazano dostawy gazu z Norwegii…Ale POtem nastal Miller a POtem Tussk…I wszystko szlag trafil….Zdrada Stanu…no ale przeciez to @gentura…16 lat czekalem na takie decyzje..16 lat!!!

  • MARIAN on 20 sierpnia 2017

    W 1999 r. wykonywałem roboty na autostradzie A-4,Brzeg-Opole. W umowie 1 euro to 4,30 zł.Jeden litr benzyny 1,20 zł.Po zakupie 1 l.benzyny zostawało mi 3,10 zł Podatek 40% 1,20 i do ręki NETTO z 1 euro zostawało 1,90 zł,W grudniu 2000 r za 1 euro miałem 3,80 zł. A , 1 l.benzyny 3,60 zł(TAK!!!!!) zostawało mi z 1 euro 20 groszy.podatek 20% 4 grosze i z jednego euro zostawało NETTO 16 groszy !!!!!!! Gaz norweski droższy 20-40%,zaledwie dorównuje rosyjskiemu.Sam sie zdziwiłem,myślałem że norweski jest lepszy.Gaz z USA na dzisiaj droższy o 90% od ruskiego. WSZYSTKIE INNOWACJE MOZNA SOBIE W D… WSADZIĆ,JEŻELI ENERGIA BEDZIE DROŻSZA OD ENERGII SĄSIADÓW np w Niemczech !!!!!!! DLACZEGO NIE wydobywamy polskiego GAZU ????!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *